Flere enn 350 elefanter har dødd nord i Botswana på kort tid. Eksperter kaller massedøden for en «bevaringskatastrofe», skriver avisen The Guardian.
Allerede tidlig i mai ble det rapportert om et mønster av døde elefantar i Okavangodeltaet nord i landet. På det tidspunktet var tolv elefanter registrerte døde. I slutten av måneden hadde tallet steget til 169.
I midten av juni hadde tallet doblet seg, og 70 prosent av dødsfallene var i nærheten av vannhull, ifølge lokale kilder som vil være anonyme, skriv avisa.
– Dette er den største massedøden som jeg vet om, når det ikke er snakk om dødsfall relatert til tørke, skriver biolog Niall McCann i ein e-post til VG.
Han er sjef for bevaringsarbeidet i den veldedige organisasjonen National Park Rescue. Organisasjonen jobber hovedsakelig i nabolandet til Botswana, Zimbabwe, men kjenner området godt. I tillegg har en kollega av han akkurat vært i området elefantene har dødd i.
I e-posten skriver McCann videre at de til nå vet om rundt 400 elefanter som er døde. Ifølge The Guardian er det 15.000 elefantar i deltaet som står på verdensarvlista til Unesco. Det er rundt ti prosent av den totale bestanden i hele landet.
– Potensialet for at denne katastrofen kan bli enda verre, er høyt. Hvis dette fortsetter, kan landet miste rundt ti prosent av elefantbestanden sin, skriv McCann.
Han legger til at det også kan ha store følger for økonomien til landet. Økoturisme utgjør ifølge The Guardian mellom ti og tolv prosent av bruttonasjonalproduktet til Botswana, som bare er slått av diamanter i statistikk.
Den botswanske regjeringen har fremdeles ikke testet prøver fra de døde elefantane. Derfor fins det ingen informasjon om hvorfor de har dødd, eller om årsaken også kan være farlig for mennesker.
De to mest sannsynlige årsakene er forgifting eller et ukjent patogen, skriver avisen. Et patogen kan være et virus eller en organisme som fremkaller sykdommer.
(Kilder: The Guardian/ VG)